RADIO PROROCKNajlepsza internetowa rozgłośnia w kraju! Wszystko to, co najlepsze w muzyce rockowej, tylko u nas! Zapraszamy do słuchania wszystkich miłośników gitarowego grania! Specjalnie dla Was, rock przez cały rok, w najlepszym wykonaniu.

RADIO PROROCK to nie tylko muzyka ujęta w formę playlisty, ale także autorskie audycje tematyczne serwowane specjalnie dla Państwa każdego wieczoru. Profil prezentowanej muzyki  to szeroko pojęta tematyka rockowa. Zapraszamy do zapoznania się z działem RAMÓWKA

RADIO PROROCK nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

RADIO PROROCK jest legalnie działającą internetową stacją radiową, związaną umową ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

Historia Radia ProRock

Powstanie i początki

Rok 2005 to czas gdy zwiększały się możliwości dostępu do informacji, technologii i muzyki. Był to okres intensywnego tworzenia, odtwarzania a także prezentacji muzyki. Wtedy to, zostałem zaproszony do prowadzenia audycji w radiu internetowym. Mój kolega z zespołu miał tam swój program i powiedział, że skoro mam tak dużą wiedzę na temat muzyki, też powinienem spróbować.

Spróbowałem, spodobało mi się to bardzo, jednak zauważyłem, że jest w tym radio mnóstwo przypadkowych ludzi a co za tym idzie i gatunków muzycznych tj. disco polo, hop-hop, dance i tysiąc innych, a i sam poziom tych audycji niekoniecznie mi odpowiadał. Stwierdziłem, że chcę mieć audycje, ale w radiu rockowym. W takim, w którym mieszczą się wszystkie satelitarne nurty muzyczne: stoner rock, folk rock czy blues rock a całość na bazie hard rocka i heavy metalu.

Zamysł utworzenia własnego radia pojawił się w wakacje 2005 roku na festiwalu rockowym Hunter Fest, który odbywał się w Szczytnie.  To miało być radio jakiego jeszcze nie było. Radio, które przyciąga, jednoczy i daje maksimum frajdy. Miejsce, wypełnione muzyką bez reklam, polityki, religii.

Moja przewrotna natura wymyśliła nazwę ProRock co okazało się strzałem w dziesiątkę krótko, zwięźle i na temat. Jednak przez naszych pierwszych słuchaczy byliśmy często odbierani jako radio katolickie, że niby prorok, co wypadało bardzo ciekawie w zestawieniu z audycjami z muzyką black metalową. 

Radio zaczęło działać jako rozgłośnia piracka, bo ciężko było uzyskać zgody od ZAIKSu, SPAVu i pozostałych firm, dokumenty zostały złożone pod koniec 2005 roku a w wakacje dostaliśmy umowy do podpisania. Oficjalnie zaczęliśmy działać jako pełnoprawna rozgłośnia od 26 września 2006 roku.

Dzięki temu, że byliśmy już radiem legalnym, oficjalnie mogliśmy pokazać się światu  i zrobiliśmy to przez stronę www.prorock.eu. Umożliwiała ona słuchanie radia bezpośrednio na zainstalowanym na niej playerze oraz ułatwiła i wzmocniła kontakt ze słuchaczami. Zaczęliśmy intensywnie wspomagać wykonawców swoimi patronatami medialnymi dotyczyło to koncertów, wydarzeń oraz wydawnictw muzycznych. Równolegle został stworzony regulamin, sztywna ramówka programowa oraz wprowadziliśmy wiele rozwiązań aby robić to co kochamy najlepiej  i na najwyższym poziomie. Następną istotnym krokiem w rozwoju naszej działalności był fanpejdż na Facebooku, który powstał w 2009 roku. 

Od samego początki głównym zamysłem było to, by rozgłośnia działała 24h/na dobę przez 7 dni w tygodniu. Audycje autorskie były i są codziennie w godzinach wieczornych, między 18.00 a 24.00. Natomiast w pozostałym czasie gra nasz automatyczny pilot generujący losowo playlisty, lub zaplanowane np. „Rockową kawę przed południem” między 8.00 a 11.00. Nadal intensywnie działamy, tworzymy, zmieniamy aby być zawsze w czołówce.

Ekipa

W pierwszym internetowym radiu, gdzie prowadziłem audycje, bardzo szybko zakolegowałem się z pozostałymi prezenterami, którzy mieli podobne odczucia co do poziomu i tematyki prowadzonych tam programów. Zapytałem ich czy, gdyby powstało rockowe radio, chcieliby by w nim grać. Padły jednoznaczne stwierdzenia, że tak. Z tego radia, do którego zostałem zaproszony, do mojego nowego projektu przyszły łącznie ze mną cztery osoby wraz z właścicielką.

Szybko doszli do nas kolejni prezenterzy z innych radiostacji oraz Ci, którzy mając wiedzę i wielkie chęci, chcieli się sprawdzić. Bardzo wszystkim spodobała się idea, że byliśmy  pierwszym i jedynym internetowym radiem rockowym w Polsce.

Z pierwotnego składu, do dziś przetrwały w sumie trzy osoby. Osoby przychodziły i odchodziły ale zawsze są z ProRockiem bo „kto raz stał się ProRockiem, zostaje nim na zawsze”. Obecnie ekipę tworzy grupa około dwudziestu osób, prezenterzy, lotni reporterzy i fotoreporterzy. Oprócz tego mamy jeszcze współpracowników, którzy przeprowadzają wywiady, piszą artykuły i recenzje na stronę czy fanpejdża, prowadzą koncertowe wydarzenia w kraju oraz administrują właściwe funkcjonowanie ProRocka. Tworzymy go wspólnie!

W historii ProRocka mieliśmy już wiele rozstań ale i powrotów do radia. Wynikało to z różnych sytuacji losowych. Dowodzi to jednak, że byliśmy i jesteśmy ze sobą bardzo związani. Jesteśmy Rodziną ProRockową. Zjednoczeni muzyką rockową!

Zloty radiowe

Pierwszy oficjalny zlot słuchaczy radia ProRock odbył się 07.07.2007 roku. Była to data nieprzypadkowa, odbywał się wtedy Hunter Fest. Impreza, na której dwa lata wcześniej zapadły najważniejsze dla radia decyzje. Przyjechali słuchacze i prezenterzy z całego kraju a nawet zagranicy, poznawaliśmy się i bawiliśmy wspólnie na koncertach.

Potem przez cztery lata spotykaliśmy się w Kaliszu, zarówno latem i zimą. Kolejnym miejscem zlotów były Rybnik, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki. Do zlotów chętnie wrócimy, bo idea wspólnej zabawy ze słuchaczami przyświeca nam od samego początku istnienia radia. Do zobaczenia w okolicach 15.08 – zapraszamy.

Ostatnimi czasy okazało się, że nawet pandemia zmieniła coś w funkcjonowaniu radia. Mocno wzrosła nam słuchalność.  Najwyraźniej ludzie wreszcie mogli słychać nas więcej, mieli na to więcej czasu. Zacieśniły się też więzi między ekipą a słuchaczami. Ludzie kontaktują się ze sobą nie tylko przez grupę radiową, która funkcjonuje na FB (ProRock On Air), ale też umawiają się prywatnie. Chcą się poznawać. Chcą ze sobą być!

H.

Historia logotypu

Galeria